„A tánc gyakorlása a legmélyebb emlékezési forma, mert az embert a maga teljességében követeli meg. A tánc (eszköz az) önmegvalósítás(hoz). Az ember – nem utolsó sorban – a legtisztább örömeit és boldogságát fejezi ki a táncban. Ez adja a fényt és a lendületet ünnepeihez, élete jeles napjaihoz.” (Bernhard Wosien)
Hogy mi is a szakrális körtánc és miért választottam?
A körtánc mozgalom ősi hagyományokhoz nyúlik vissza, abba az időbe, amikor az emberek életének szerves része volt a tánc, táncoltak olyan fontos események kapcsán, mint a születés, halál vagy szerencsés vadászat. Tánccal köszöntötték a napfelkeltét és kértek esőt.
A szakrális körtánc azzal a spirituális szándékkal különbözik az átlagos körtáncoktól, mely mögötte áll. Ilyenkor a tánc a dinamikus meditáció szerepét tölti be és ezáltal olyan egyedülálló teret teremt, ahol a figyelem befelé irányul. A mozdulatok nem töltenek be esztétikai funkciót és nem kifelé szólnak, hanem maguknak a KÖR-ben táncolóknak. A körtánc egy ősi, tiszta, szavakon túli és éppen ezért nagyon erős kapocs az emberek között.
A szakrális körtánc mantrazenékre is táncolhatók, új színt adva ezzel a műfajnak. A Mantratánc egy aktív (mozgás)meditáció, miközben túllépünk a gondolatainkon, az elménken. A mantrák rövid, tömör, mágikus „varázsigék”, melyek rezgést, energiát közvetítenek. Ezek a hangmintázatok az érzékszerveinken keresztül visszahatva mind értelmileg, mind érzelmileg emlékeztetnek bennünket örök lelki természetünkre.
Bernhard Woisen bajor balettmester és lánya Maria-Gabriele Wosien nevéhez kapcsolódik a körtánc mozgalom világszintű elterjedése, mely szakrális körtánc néven vált ismertté. Ők különböző népek ősi, tradicionális táncait gyűjtötték össze azzal a céllal, hogy segítsenek az embereknek visszatalálni ősi tudásukhoz a táncon keresztül. Az általuk összegyűjtött és koreografált táncokat a skóciai Findhorn Közösségnek adták át a 70-es években és az első körtánc oktatók onnan vitték tovább ezt a tudást világszerte.
A magyarországi tanítók közül kiemelném Farkas Andreát, aki engem is bevezetett a szakrális körtáncok szépséges, mély világába.
A szakrális körtánc hatásai
Életenergiával tölt fel, örömöt, felszabadultságot, kiegyensúlyozottságot ad, segít feloldani a napi feszültséget, csökkenti a stresszt. Növeli az állóképességet, erősíti az immunrendszert, segít a jobb-bal agyfélteke összehangolásában. A közösség pozitív energiája többszörösen hat az egyénre. Segítenek kapcsolódni egymással és önmagunkkal, az élettel.
Hogyan kell elképzelni egy alkalmat?
Körben állva táncolunk, középen az éppen aktuálisan megalkotott, virágokkal, mécsesekkel díszített közös „oltárunk” körül, ami a kör közepét jelképezi (a kör a teljesség, az örökkévalóság szimbóluma).
Legtöbbször kézen fogva táncolunk, megtapasztalva a megtartottság, összetartozás érzését, miközben lehetőség van a saját egyéni fókuszunkra is. A lépéseket együtt megtanuljuk és gyakoroljuk, a táncokat ismételhetjük is.
Minden alkalomnak van egy íve, felépítése, dinamikája. A megérkezést és összehangolódást segítő lassabb táncok után gyorsabbakkal folytatjuk és az életteli teli, energikus minőségek után, az óra végére újra lecsendesedés, megnyugvás érkezik.
A különböző kultúrák ősi táncai és modern koreográfiái egymással összhangban, időn és téren keresztül visznek minket.
Ha szeretnél belekóstolni a szakrális körtáncba vagy a Mantratáncba, örömmel és szeretettel várlak! Az aktuális foglalkozások megtalálhatók a Facebook-oldalamon és a honlapomon.
„Miután egy életet töltöttem tánccal, felismertem, hogy a tánc mozgáson keresztül történő meditáció, belépés a csendbe, ahol minden mozdulat imává lesz. (Bernhard Wosien)